Елшани: Петар Стевоски е среќниот фаќач на крст

По традиција, чествувањето на големиот верски празник Богојавление-Водици во охридско Елшани започнува уште во раните утрински часови.

Најсреќен оваа година беше Петар Стевоски, кому ова му е првпат да го фати чесниот крст.

За спомен на настанот, тој доби икона од црквата Свети Пророк Илија, како и микробранова од месната заедница.

ОХРИД 24

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

© Ohrid24.mk. Сите права се задржани.
Текстот не смее да се презема, во целина или во делови без договор со Ohrid24.mk