Франција е нов светски шампион

Франција по вторпат е светски шампион, Французите по 20 години повторно го освојуваат Мундијалот откако денеска во финалето со 4-2 ја совладаа селекцијата на Хрватска.

Франција го освои Светското првенство во Русија, Хрватска влезе во натпреварот со огромна желба, но не успеа да го дофати најголемиот фудбалски пехар. Французите ја слават втората светска круна, а Хрватите не треба да бидат разочарани бидејќи го направија својот најголем успех во историјата.

Третото место го зазеде Белгија по победата над Англија со 2:0.

ОХРИД 24

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

© Ohrid24.mk. Сите права се задржани.
Текстот не смее да се презема, во целина или во делови без договор со Ohrid24.mk