Се затвораат шест, а нема ниту едно прваче во 117 училишта во Хрватска

Во Хрватска пред почетокот на училишната година шест основни училишта се затвораат затоа што нема ученици, а во 117 училишта нема ниту еден ученик запишан во прво одделение, објави хрватскиот порталот Индекс.

Во Хрватска последиците од масовното иселување и се помалиот број новородени се видливи и оваа година, а само минатата 2017 година се ислиле 35 000 лица.

ОХРИД 24

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

© Ohrid24.mk. Сите права се задржани.
Текстот не смее да се презема, во целина или во делови без договор со Ohrid24.mk