Повредени и приведени на вчерашните протести против Договорот со Грција

По потпишувањето на Договорот за името меѓу Македонија и Грција, пред Собранието се случи протест со повеќе регистрирани инциденти. Со солзавец и димни бомби полицијата го расчистуваше протестот пред Собранието против промена на името.

Епилогот на Министерството за внатрешни работи (МВР) за вчерашниот протест е 10 повредени полициски службеници, 26 приведени лица и седум кои побарале лекарска помош.

За протестот пред Собрание имаше осуди за насилство, напади врз новинари и несоодветна реакција на МВР. Полицијата со најрепресивни мерки досега удри по сопствениот народ.

ОХРИД 24

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

© Ohrid24.mk. Сите права се задржани.
Текстот не смее да се презема, во целина или во делови без договор со Ohrid24.mk