Инвеститор започнал бесправно градење

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „бесправно градење“, Секторот за внатрешни работи Охрид, до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Р.К. (38) од Охрид, со привремено престојувалиште во Пенсилванија-САД.

„Во текот на мај оваа година, пријавениот, на катарстарска парцела на улицата „Марко Нестороски“ во Охрид, како инвеститор започнал да врши градба на индивидуална станбена куќа на сопствено земјиште без одобрение за градење. Од страна на службените лица од општинскиот градежен инспекторат-Охрид извршен е увид за што е изготвен записник и донесено е решение за отстранување односно за извршување-присилно административно рушење на бесправната градба“, информираат од СВР Охрид.

ОХРИД 24

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

© Ohrid24.mk. Сите права се задржани.
Текстот не смее да се презема, во целина или во делови без договор со Ohrid24.mk