ВМРО-ДПМНЕ Охрид со честитка за 11 Октомври: Симбол на македонскиот непокор и нескршливиот дух на македонскиот народ

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид упати честитка во која на сите граѓани им го честита државниот празник, 11 Октомври – Денот на народното востание.

„11 Октомври е симбол на македонскиот непокор.
Една идеја секогаш не водела низ бурите на историјата, на макотрпните борби на македонскиот народ во вооруженото антифашистичко и народноослободително востание, а тоа е идејата за слобода на Македонија.
Нишката што не поврзува е поклонот и честа кон оние кои го положија својот живот на олтарот на татковината.
11 Октомври е продолжување на слободарските традиции на македонскиот слободољубив народ и решеноста на народот за конечна слобода и создавање на сопствена држава.
Борбата за слобода, државност и независност, денес е борба за чување на истите кои се нераскинливо испреплетени и поврзани со непокорот и со нескршливиот дух на македонскиот народ.
Нека патот на нашите претци кои сложно и обединето постигнаа големи подвизи биде наш поттик кон иднината во овие тешки моменти што надвиснале над Република Македонија.
Нека ни е честит и вековит 11 Октомври!
Да живее Република Македонија!“, стои во честитката на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид.

ОХРИД 24

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

© Ohrid24.mk. Сите права се задржани.
Текстот не смее да се презема, во целина или во делови без договор со Ohrid24.mk